Ochrona danych: Jak chronić swoją tożsamość i dane osobowe przed hakeramiW dzisiejszym świecie nieustannie podajemy swoje informacje. Za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu online, zapisujesz się do programu lojalnościowego, pobierasz aplikację lub po prostu korzystasz z mediów społecznościowych, dzielisz się swoimi danymi osobowymi z firmami i stronami trzecimi. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że gdy podasz swoje informacje komuś innemu, może on potencjalnie podzielić się nimi również z innymi. Niestety, sprawia to, że wiele osób jest podatnych na ataki hakerów - zwłaszcza jeśli nie chronisz swoich danych osobowych w pierwszej kolejności. Ponieważ świat staje się coraz bardziej połączony, a przypadki naruszenia danych regularnie trafiają na pierwsze strony gazet, utrzymanie bezpieczeństwa tożsamości staje się coraz większym wyzwaniem. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można chronić swoją tożsamość przed hakerami i innymi złośliwymi podmiotami, aby prywatne informacje pozostały dokładnie tym - prywatnymi.

Nie ułatwiaj tego hakerom

Jeśli chcesz chronić swoją tożsamość przed hakerami, pierwszym krokiem jest nie ułatwiać im zadania. Może to zabrzmieć w sposób oczywisty, ale zaskakujące jest to, jak wiele osób popełnia uczciwe błędy, które mogą być wykorzystane przez hakerów. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz sprawić, że hakerom będzie mniej łatwo dostać się w ręce Twoich informacji:

- Trzymaj się z dala od publicznego Wifi - Kiedy łączysz się z internetem przez publiczne Wifi, Twoje dane mogą być łatwo przechwycone. Oznacza to, że hakerzy mogą potencjalnie zobaczyć również Twoje informacje.

- Zachowaj czujność podczas korzystania z kart kredytowych - Regularnie sprawdzaj wyciągi z kart kredytowych i jak najszybciej zgłaszaj wszelkie nietypowe działania.

- Unikaj oszustw internetowych - Nigdy nie klikaj na linki w wiadomościach e-mail, którym nie ufasz. Używaj oprogramowania antywirusowego i unikaj odwiedzania stron internetowych, które wyglądają podejrzanie.

Zablokuj swoje hasła

Prawie wszystkie naruszenia danych wiążą się z niewłaściwym wykorzystaniem słabych lub skradzionych haseł. Dlatego tak ważne jest, aby zachować swoje hasła tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać swoje hasła tak bezpieczne, jak to tylko możliwe:

- Używaj innego hasła dla każdego konta. Oznacza to, że jeśli jedno konto zostanie zhakowane, inne konta również nie ucierpią.

- Używaj menedżera haseł do przechowywania wszystkich swoich haseł. Ułatwi to zapamiętanie haseł i zapewni ich bezpieczeństwo.

- W miarę możliwości korzystaj z systemu uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Wykorzystuje on dodatkowe zabezpieczenie, takie jak jednorazowy kod dostępu wysyłany na Twój telefon, aby upewnić się, że tylko Ty masz dostęp do swoich kont.

Przejrzyj swoje aplikacje i urządzenia

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń i aplikacji z dostępem do internetu, ważniejsze niż kiedykolwiek jest regularne sprawdzanie uprawnień, jakie ma każde urządzenie i aplikacja w Twoim telefonie. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz przejrzeć uprawnienia na swoich urządzeniach i aplikacjach:

- Upewnij się, że regularnie aktualizujesz swoje urządzenia najnowszymi łatami bezpieczeństwa. Jeśli urządzenie ma lukę w zabezpieczeniach, hakerzy mogą ją wykorzystać i uzyskać dostęp do Twoich informacji.

- Sprawdź uprawnienia, jakie ma każda aplikacja. Aplikacje często wymagają dostępu do wrażliwych informacji, takich jak Twoja lokalizacja lub lista kontaktów, aby mogły działać prawidłowo.

- Unikaj instalowania aplikacji ze sklepów innych firm. Aplikacje te nie są poddawane takiemu samemu procesowi weryfikacji, jak te z oficjalnych sklepów z aplikacjami, więc złośliwym aplikacjom łatwiej jest prześlizgnąć się przez szczeliny.