Myjka lakiernicza - jak skutecznie czyścić narzędzia do lakierowania?Pistolety lakiernicze są wykorzystywane przez profesjonalistów w branży samochodowej jak tez we wszystkich innych sytuacjach, kiedy trzeba wytworzyć warstwę lakieru na jakiejś powierzchni. Właściwe działanie pistoletu jest uzależnione od odpowiedniego oczyszczania po każdym użyciu. Proces ręcznego mycia jest długi, a efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący. Do mycia pistoletów lakierniczych wykorzystywana jest myjka lakiernicza, jest to proste urządzenie, które można uruchomić za pomocą zegara sterującego.

Metoda działania myjki lakierniczej

Myjka lakiernicza jest podobna w swojej formie do zmywarki do naczyń, proces czyszczenia pistoletów lakierniczych odbywa się w obiegu zamkniętym. Urządzenie jest zbudowane z komory roboczej, która służy do automatycznego czyszczenia pistoletów natryskowych, jest również zaopatrzone w pędzel, którym można wykonywać wstępne mycie ręczne. System recyrkulacji rozpuszczalnika umożliwia odpowiednie wykorzystanie środka czyszczącego, sprężone powietrze przedmuchuje go w taki sposób, aby nie dostał się do kanału wypełnionego powietrzem. Podczas czyszczenia powietrze jest wdmuchiwane pod ciśnieniem od strony przyłącza powietrznego, dlatego płyn nie dostaje się do kanałów powietrznych, co zapobiega gromadzeniu się w nich resztek lakieru. Można również przeczyścić pistolet samym rozpuszczalnikiem, używając specjalnego przycisku. Myjka jest zaopatrzona w silny odciąg, jego działanie jest uzależnione od otwierania i zamykania urządzenia, powoduje to jego włączenie i wyłączenie. Niektóre myjki lakiernicze są wyposażone w dwa niezależne od siebie obiegi. Myjki do pistoletów lakierniczych są również zalecanym sposobem czyszczenia przez producentów tych urządzeń.

Kiedy warto stosować myjki do pistoletów lakierniczych?

Myjki do pistoletów lakierniczych są wykorzystywane w wielu miejscach, szczególnie w zakładach, lakierniach i warsztatach samochodowych, gdzie wykorzystywane są przyrządy do lakierowania wymagające regularnego czyszczenia. Używanie myjek lakierniczych jest bezpieczne dla pracowników i narzędzi, które są w nich czyszczone. Pistolety lakiernicze czyszczone w taki sposób mogą być o wiele dłużej użytkowane, zwiększają także wydajność pracy, ponieważ szybkie przygotowanie narzędzi umożliwia natychmiastowe realizowanie kolejnych zleceń. Wykorzystanie myjki lakierniczej daje pewność, że w środku pistoletu nie pozostały żadne resztki po poprzednich materiałach, dzięki temu specjaliści mogą wykonać precyzyjnie i bez zakłóceń swoją pracę.

Sposoby korzystania z myjki lakierniczej

Myjka lakiernicza jest specjalistycznym i drogim urządzeniem, można ją zakupić na własność, ale wiele firm korzysta z wynajmu takich urządzeń, ponieważ jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Firma, która wynajmuje myjki do pistoletów lakierniczych, zajmuje się również przygotowaniem i dostarczaniem odpowiednich środków czyszczących, wypełnia niezbędną dokumentację dotyczącą odbioru odpadów z warsztatu lub lakierni, zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów. Firma wynajmująca zajmuje się także naprawą, konserwacją, przeglądami i wymianą części, jeśli myjka ulegnie awarii. Pistolety lakiernicze są urządzeniami wyjątkowo mocno eksploatowanymi, wykorzystanie myjek lakierniczych do ich oczyszczania znacznie wydłuża ich czas przydatności do użytku. Zastosowanie myjek wpływa także na podniesienie bezpieczeństwa pracy, ponieważ nie tworzą się szkodliwe i niebezpieczne opary, jak to ma miejsce podczas ręcznego czyszczenia pistoletu lakierniczego przy pomocy rozpuszczalnika.