Jak optymalnie stosować herbicydy w jesiennych uprawach zbóż - wskazówki i najlepsze praktyki

Jesienne zabiegi herbicydowe w uprawach zbóż umożliwiają stworzenie młodym siewkom jak najlepszych warunków do wzrostu. Oziminy są szczególnie narażone na zachwaszczenie, dlatego ich zwalczanie jest kluczowe do uzyskania obfitych plonów. Pierwszy zabieg powinien być przeprowadzony jesienią, kiedy chwasty są w początkowej fazie rozwoju i wyróżnia je większa wrażliwość na herbicydy.

Jak wybrać jesienny herbicyd?

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy przeprowadzić lustrację pola. Umożliwia to określenie składu gatunkowego chwastów, a także ocenę natężenia zachwaszczenia. Określa się je w oparciu o progi szkodliwości. Dzięki nim możliwe jest stwierdzenie, czy dany gatunek stanowi zagrożenie dla uprawy. Znając skład gatunkowy chwastów, możliwe jest wybranie środka, który skutecznie zwalczy wszystkie obecne w uprawie gatunki obce.

Kiedy stosować herbicydy jesienne w zbożach?

Herbicydy jesienne są preparatami, które nanosi się na pole w postaci oprysku. Dlatego ważne jest, aby zabieg wykonać w odpowiednich warunkach.

Temperatura i nasłonecznienie

Herbicydy należy stosować gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej 10, jednak nie więcej niż 25℃. Niskie i wysokie temperatury zmniejszają skuteczność oprysku, a także zwiększają ryzyko poparzenia roślin. Do zabiegu najlepiej przystępować w pochmurne dni, ponieważ promienie słońca mogą załamywać się w kroplach herbicydu, powodując poparzenia zbóż.

Wilgotność

Większość herbicydów działa lepiej, gdy aplikowane są na wilgotną glebę. Jednakże oprysku nie należy przeprowadzać gdy rośliny są mokre. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zmycia substancji czynnej lub poparzenia. Do zabiegu najlepiej przystępować w suche dni, gdy nie są prognozowane opady deszczu.

Wiatr

Opryski wykonuje się w bezwietrzne dni. Dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu gdy prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s. W takim wypadku warto jednak zastosować płaszcz, który ogranicza znoszenie cieczy roboczej na sąsiednie obszary.

Jakie środki ostrożności należy zachować podczas oprysku?

Stosując herbicydy powschodowe, należy pamiętać, że młode siewki zbóż są bardzo wrażliwe na herbicydy. Dlatego ważne jest prawidłowe obliczenie dawki i stężenia środka chwastobójczego. Sprzęt wykorzystywany do przeprowadzenia oprysku powinien być sprawny i prawidłowo skalibrowany. Zapewnia to równomierne pokrycie pola cieczą roboczą. Przed rozpoczęciem prac, należy zapoznać się z ulotką produktu. Zawarte są w niej informacje dotyczące środków ostrożności podczas pracy, takich jak konieczność stosowania rękawic czy maski. Ciecz roboczą należy przygotować bezpośrednio przed zabiegiem. Po zakończeniu pracy, niewykorzystane resztki powinny zostać zutylizowane, a pojemnik opryskiwacza umyty.

Jesienne opryski herbicydami gwarantują oziminom odpowiednie warunki do rozwoju. Eliminacja chwastów powinna być oparta na wnikliwej analizie gatunków występujących chwastów. Zastosowany środek powinien wykazywać skuteczność wobec najczęściej występujących w uprawie niepożądanych roślin. Zabiegi te powinny być planowane w oparciu o aktualne i prognozowane warunki pogodowe. Pozwala to zwiększyć skuteczność oprysku, a także zminimalizować ryzyko ewentualnych szkód. Stosując herbicydy konieczne jest przestrzeganie środków ostrożności zamieszczonych w etykiecie produktu.