Opony zimowe, które powinieneś rozważyć dla swojego samochoduKiedy temperatura spada, spada również przyczepność Twojego samochodu do drogi. To sprawia, że jazda na śliskiej nawierzchni jest bardziej niebezpieczna niż zwykle i prowadzi do większego ryzyka kolizji. Brak tarcia oznacza również, że przyspieszanie, hamowanie i pokonywanie zakrętów staje się trudniejsze dla Twojego samochodu. Innymi słowy, gdy na zewnątrz robi się zimno, jeszcze ważniejsze jest, aby jeździć ostrożnie. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka zjechania z drogi jest wymiana zwykłych opon całorocznych na zimowe. Mają one specjalne rowki i krawędzie, które poprawiają trakcję w ośnieżonych i oblodzonych warunkach. Zazwyczaj tego rodzaju opony są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumowej, która zapewnia lepszą trakcję na mokrej i suchej nawierzchni niż standardowe modele - zwłaszcza w niższych temperaturach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie opon zimowych. Aby mieć pewność, że kupujesz najlepsze opony do warunków jazdy, pamiętaj o następujących kwestiach:

- Temperatura: Im niższa temperatura, tym mniejsza zdolność opony do trzymania się drogi. Wybierz opony, które są najlepiej dostosowane do średnich temperatur panujących w Twoim regionie.

- Jakość: Opony zimowe powinny być wykonane z mocniejszego, bardziej wytrzymałego materiału niż zwykłe opony. Wybieraj opony, które są wykonane ze wzmocnionych materiałów i mają solidne ściany boczne.

- Bieżnik: Wzór bieżnika jest ważny dla jazdy zimą. Szukaj opon o wzorze bieżnika, który jest odpowiedni do jazdy w każdych warunkach pogodowych.

- Konstrukcja: Przy wyborze najlepszych opon zimowych do swojego samochodu weź pod uwagę konstrukcję opon. Wzór bieżnika, rozmiar i szerokość opon odgrywają rolę w ich zdolności do trzymania się drogi.

- Cena: Zastanów się, jak często będziesz musiał wymieniać swoje opony zimowe. Tańsze modele będą wymagały częstszej wymiany.

Opony całoroczne a opony zimowe

Opony całoroczne są dobre na wszystkie warunki jazdy, w tym na zimę. Jednak opony zimowe są produkowane specjalnie do jazdy w niskich temperaturach. Dobra opona zimowa będzie miała bardziej miękką mieszankę gumową niż opona całoroczna. Dzięki temu opona jest bardziej elastyczna, co poprawia trakcję na śniegu i lodzie. Ponieważ opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej gumy, mają niższy wskaźnik zużycia bieżnika niż opony całoroczne. Oznacza to, że szybciej się zużywają i częściej trzeba je wymieniać.